Věděli jste, že lidská kůže je naším největším a zároveň nejviditelnějším orgánem? Její plocha se u dospělého člověka pohybuje mezi 1,5 až 2 m² a zaujímá minimálně pětinu celkové tělesné hmotnosti. Její základní funkcí je ochrana organismu před vnějšími škodlivými vlivy. Viry, plísně ani bakterie nemají šanci, pokud narazí na zdravou pokožku. Co však dělat v případě, když náš štít nefunguje tak, jak má? S problémem citlivé nebo poškozené pokožky se podle statistik potýká až 40% dospělých, častěji žen než mužů.
Jak vypadá zdravá kůže?
Svrchní část kůže se nazývá pokožka (epidermis) a je skutečnou obrannou linií našeho těla. Pokrytá je tzv. hydrolipidickým filmem, který si můžeme představit jako emulzi vody a lipidů (tj. tuků). Díky němu je kůže vláčná, udržuje optimální hladinu vody a nedovolí proniknout škodlivým látkám do spodních vrstev. Na ochranné funkci pokožky se značně podílí kyselé pH (5,4 – 5,9), které je kůži naprosto přirozené.
Spodní vrstva kůže se nazývá škára (dermis) a obsahuje vlasové folikuly, krevní cévy a potní a mazové žlázy. Je pevná a pružná; teprve s přibývajícím věkem ztrácí na pružnosti a začnou se objevovat vrásky.
Díky svým vlastnostem plní zdravá kůže dvě důležité funkce:
Ochranná bariéra - nevpustí do těla toxiny, mikroorganismy (viry, bakterie, plísně), ani nebezpečné UV záření
Termoregulace - pomáhá udržovat stálou teplotu těla díky vylučování potu
Citlivá pokožka – fenomén dnešní doby
Řada vnějších i vnitřních faktorů může způsobit přecitlivělost (hypersenzitivu) pokožky.
smogové znečištění
vyšší intenzita slunečního záření
stres
přítomnost chemických látek ve vodě
rychlé střídání venkovních teplot a extrémní teploty
alergie (pylová, potravinová, na zvířecí srst)
genetické predispozice
špatná životospráva
hormonální změny v období puberty, těhotenství a po menopauze
Při narušené funkci lipidů ve svrchní části kůže dochází k nadměrnému úbytku vody. Pokožka je dehydratovaná, napnutá, suchá a hůře reaguje na zátěž. Přirozená ochranná bariéra nedokáže efektivně vzdorovat škodlivým vnějším vlivům a začíná je propouštět dovnitř. Zároveň je pokožka náchylnější k příznakům onemocnění (atopický ekzém, lupénka či rosacea) a akutním kožním infekcím (Staphylococcus aureus).
Jak správně pečovat o hypersenzitivní pleť?
Důležité je pokožku dlouhodobě hydratovat a vyživovat, aby byla obnovena její bariérová funkce. Avšak pozor! Ne každý kosmetický produkt, slibující hebkou, vláčnou a hydratovanou pleť, je vhodný pro přecitlivělou pokožku. Klasické přípravky, běžně dostupné v drogeriích, mohou sice lahodit oku i čichovým buňkám, ale mnohdy způsobují ještě větší podráždění kůže či dokonce alergii. Co by tedy kosmetický produkt určený pro citlivou pokožku neměl určitě obsahovat?
Parabeny jsou látky vyrobené z ropy. Běžně se přidávají do kosmetických přípravků jako konzervační prostředek, přitom však mají velmi negativní vliv na lidský organismus.
Parafínové uhlovodíky se získávají destilací ropy. Vyvolávají pocit hebkosti, ve skutečnosti však ucpávají póry a mazové žlázy.
Silikony jsou syntetické sloučeniny hojně využívané v kosmetickém průmyslu. Na první pohled zanechávají pokožku jemnou a vláčnou. Vytvářejí však vodou nerozpustný film, který znemožňuje kůži plnit její základní funkce.
Syntetická barviva a vůně dodávají produktu na atraktivitě, mohou však vyvolat nežádoucí alergické reakce.
V případě přecitlivělé pokožky skutečně platí pravidlo méně je více. Čím kratší je seznam ingrediencí, tím větší jistotu máte, že Vám produkt nezpůsobí zarudnutí kůže či dokonce vyrážku.
Potřeby citlivé dětské pokožky
Citlivá dětská pokožka představuje kapitolu samu pro sebe. Věděli jste, že kůže novorozenců a kojenců je pouze z jedné pětiny tak silná jako kůže dospělých? Až do 6. roku není její ochranná a termoregulační funkce plně vyvinutá. Co to tedy znamená?
Pokožka miminek a malých dětí je méně odolná a extrémně citlivá na vnější vlivy.
Kvůli nevyvinuté kožní bariéře se cizí škodlivé látky snadno vstřebávají a ohrožují organismus zevnitř.
Dětská pokožka je náchylná k dehydrataci a velmi citlivá na UV záření.
Novorozenci a kojenci jsou citliví na změny teplot. Jejich kůže si neporadí s vysokými teplotami, stejně jako s nízkými.
Z těchto důvodů jsou malé děti více ohroženy kožními onemocněními, zejména atopickým ekzémem. Atopická dermatitida postihuje 15–30 % dětí na celém světě, přičemž pouze třetina z nich se tohoto problému v průběhu dětství zbaví. Projevuje se nejčastěji v obličejové a vlasové části hlavy, pod krkem a v loketních a podkolenních jamkách. K propuknutí nemoci silně přispívá městské znečištěné prostředí, chladnější podnebí a také dědičná zátěž. Pokožku postiženou atopickým ekzémem je nutné pravidelně hydratovat, aby nedocházelo k jejímu přesušení. To totiž vyvolá nepříjemné pocity pnutí a svědění a objeví se vyrážka. Škrábáním postiženého místa se jen více naruší již tak dost tenká hydrolipidová ochranná vrstva. Zarudnutá pokožka je pak bohužel náchylná k zánětům, které způsobuje např. Staphylococcus aureus (zlatý stafylokok), bakterie jinak neškodně sídlící na zdravé lidské kůži.
Jak tedy správně pečovat o citlivou dětskou pokožku, tolik ohroženou vnějšími vlivy? Základem je jemná hydratace, která šetrně pečuje o ochrannou kožní bariérou. S péčí se to však, jako se vším ostatním, nesmí přehánět. Ideální volbou je čistě přírodní kosmetický produkt, s co nejjednodušším složením, který bude vyhovovat Vám i Vašemu miminku.
Řešením je biodynamická péče
Nejlepší je vydat se cestou přírody, protože ta nejlépe ví, jak napravit škody způsobené životem ve vyspělé civilizaci. S nálepkami EKO a BIO se v dnešním kosmetickém průmyslu jakoby roztrhl pytel. Avšak pouze oranžové logo Demeter označuje produkty pocházející z biodynamického zemědělství, které splňuje ještě přísnější standardy než klasické biozemědělství. Koupí biodynamického produktu si můžete být jisti, že v žádné fázi jeho výroby nebylo použito nic syntetického. Od zasazení semínka po zabalení do obalu se postupuje podle biodynamických zásad, které respektují přírodní zákony, krajinu a welfare hospodářských zvířat. Úcta k plodům země a šetrná ruční práce zaručují, že každý jednotlivý produkt byl vyroben s láskou a péčí. Co víc si může citlivá, stresem a znečištěným ovzduším namáhaná pokožka přát?
Přímo pro potřeby přecitlivělé pokožky dospělých a přirozeně citlivé dětské pokožky jsme vyrobili Biodynamický sprchový gel a šampon pro nejcitlivější pokožku. Jemné, čistě přírodní složení hydratuje a vyživuje kůži, obnovuje ochrannou lipidovou bariéru a vrací pokožce její pružnost. Zapomeňte na všechny strašáky typu parabenů, silikonů a parafínů. Tady je zaručeně nenajdete, stejně jako palmový olej, minerální oleje, konzervanty a syntetická barviva a vůně. Jen čistou sílu přírody, která blahodárně působí na namáhanou, citlivou pokožku. A jaké přírodní poklady jsme do biodynamického sprchového gelu ukryli?
Olej z hroznových jader je bohatým zdrojem omega-6 mastných kyselin a vitamínu E. Ty pomáhají obnovovat poškozené či chybějící bariérové lipidy. Díky nim může pokožka znovu vázat vlhkost a chránit před vniknutím škodlivých mikroorganismů.
Extrakt z lipových květů je vysoce ceněný pro své zklidňující a zvláčňující účinky na lidskou pokožku. Lípa byla již starými Slovany uctívána jako posvátný strom. Extrakt z jejích květů obsahuje velké množství vitamínu E a je využíván pro své regenerační účinky. Zároveň působí protizánětlivě a pomáhá hojit podrážděnou či přímo poškozenou kůži. Typická, medově nasládlá vůně lípy má navíc skvělé relaxační a antistresové účinky. Nedaří se Vám či Vašemu malému robátku usnout? Krátká lipová koupel každého příjemně naladí na spánek!
A závěrem pár tipů odborníků:
Při koupeli či sprše používejte teplou, nikoliv horkou vodu. Aby nedocházelo k nežádoucímu smývání lipidů z pokožky, omezte dobu koupání či sprchování na 5–10 minut.
V letních měsících chraňte svou pokožku opalovacím krémem či olejem.
V zimních měsících zabraňte dehydrataci pokožky použitím krémů proti mrazu.
Rozhodně se vyhněte alkalickým mýdlům, která narušují přirozené kyselé pH pokožky.
Dbejte na vyváženou stravu, dostatek tekutin, pohyb na čerstvém vzduchu a kvalitní noční spánek.
Pokud jste majitelem či majitelkou přecitlivělé pokožky, nezoufejte si. Dopřejte si biodynamickou péči vyrobenou v souladu s přírodou. Vzácné rostlinné oleje a extrakty působí ve svrchní vrstvě kůže a pronikají hluboko do spodní vrstvy. Obnovují kožní bariéru a zanechávají pokožku jemnou a příjemně hydratovanou. Zapomeňte na suchou kůži, vyrážku a ekzém a nechte se hýčkat ryzí přírodou!
Pokud Vás toto téma zaujalo, můžeme Vám doporučit další články na externích webových stránkách.
Mája Vitásková
Autor článku, copywriterka dieNikolai