Jak konzervujeme naši kosmetiku bez chemie
U každé kosmetiky, ať už přírodní, bio či klasické komerční, kde je obsažena voda, je zapotřebí řešit konzervaci produktu. Protože fyzikální metody v tomto případě nepostačují, je zapotřebí nějaké látky, která se dodatečně přidává a která – jako třeba cukr v marmeládě nebo ocet v nakládané zelenině – eliminuje nejmenší mikroorganismy a zabraňuje tak výskytu bakterií a plísní.
Ale s cukrem nebo octem se v případě konzervace kosmetických přípravků daleko nedostaneme. Místo toho se na seznamu obsažených látek u komerční kosmetiky – takzvaném seznamu INCI – dočítáme o kyselině salicylové nebo polyaminopropyl biguanidu. Tyto látky, které nejsou v bio kosmetice povolené, nejsou v zásadě nic jiného než mrtvé laboratorní látky. To znamená, že se jedná o chemické produkty uměle vyráběné v laboratořích. V bio kosmetice sice představují absolutní tabu, avšak s vědomím toho, že našemu tělu nedělají vůbec dobře, se rigorózně používají v kosmetických výrobcích pro hromadný trh.
Jednou z těchto klasických konzervačních látek u kosmetiky jsou například parabeny. Jsou problematické hlavně z toho důvodu, že zůstávají v lidském těle prokazatelně po dlouhou dobu a že jsou zde hormonálně aktivní. Navíc jsou spojovány se vznikem různých druhů rakoviny, jako je například rakovina prsu. Přesto je i v dnešní době naleznete v mnoha výrobcích. Podobná situace je také u derivátů formaldehydu, jako jsou bronidox, bronopol nebo diazolidinyl urea. O těchto konzervačních látkách se ví, že po nich pokožka rychleji stárne. Jiné laboratorní prostředky jako tetrasodium EDTA jsou zase považovány za škodlivé pro životní prostředí a nebezpečné pro lidský organismus.
Jak konzervujeme naše produkty dieNikolai my?
Abychom hned vyvrátili vaše obavy: nepoužíváme žádné z těchto výše uvedených látek (a u certifikované bio kosmetiky to ani nesmíme). Přesto musíme i my z důvodů bezpečnosti výrobků účinně konzervovat. Absolutně bezproblémové konzervační látky neexistují. S naším domácím vinným lihem z Nikolaihof Wachau jsme se ovšem rozhodli pro tu nejpřirozenější a z našeho pohledu také nejméně problematickou konzervační látku.
Ale nevysušuje alkohol pokožku? Jako tolikrát v životě i zde je jedovatost dána množstvím, neboť podíl vinného lihu v produktech dieNikolai je stanoven tak, aby Vaše pokožka neztrácela vlhkost, ale zároveň aby byly konzervovány naše přírodní účinné látky. Alkohol je při pokojové teplotě těkavý již v takové míře, že se většina vypaří ještě předtím, než se v péči o pleť nanese na Vaši pokožku. Těkavost vinného lihu je také důvod, proč by měly být naše přípravky dieNikolai vždy zavřené a proč by se měly spotřebovat do čtyř měsíců po otevření.
Svou roli hrají navíc také další faktory: líh získávaný u nás na statku se nedenaturuje, to znamená, že se nepřidávají žádné pomocné látky, aby se například dosáhlo změny barvy nebo vůně. Denaturovaný alkohol tak zůstává v přirozené, nepoživatelné podobě, a proto je daňově zvýhodněný a proto se v přísadách, popř. na seznamu INCI, vykazuje jako „alc. denat.“ (pozn.: pro denaturovaný). A směrodatná je i kvalita. V našich certifikovaných produktech dieNikolai se tedy nepoužívá žádný levný syntetický alkohol, ale pracujeme výhradně s vinným lihem pod přísnou certifikací Demeter.
Za podmínek zpracování pouze vysoce kvalitního, nedenaturovaného vinného lihu v nejmenších možných koncentracích, tak vznikly kosmetické produkty, které Vaši pleť nezatíží komplexními, syntetickými „konzervanty“, ale podpoří ji čistou silou přírody. Stanovili jsme si za cíl vyvinout tu nejčistší a nejpřirozenější kosmetiku, zcela bez zbytečných syntetických účinných a konzervačních látek. Můžete si být tedy jistí, že jdeme tou nejpřirozenější cestou, aniž bychom přitom slevovali z kvality. Především ženy, jejichž pokožka reaguje citlivě nebo alergicky na komplexní sloučeniny v pracích prostředcích, saponátech a kosmetických výrobcích, naši kosmetiku opakovaně označují za nejlepší „produkty chemického detoxu”.
Více o naší filozofii při výrobě biodynamické kosmetiky v souladu s nejnáročnější certifikací Demeter se dočtete zde.