Jemná a citlivá. Taková je dětská pokožka, od samého narození až asi do šesti let. Jen se na toho malého človíčka podívejte. Když se narodí, je jeho kůže pětkrát tenčí než ta naše. To znamená, že se musí více bránit nejen vnějším škodlivým vlivům, ale i vnitřním ztrátám tolik potřebné vody. Předem prohraný boj? Ne, pokud mu pomůžete vhodnou péčí, která posílí jeho ochranný štít. Zapomeňte na kosmetické přípravky plné chemických a alergizujících látek a raději čerpejte inspiraci v přírodě! Vždyť štědře rozdává ze svých darů stejně bezpodmínečně, jako Vy milujete a hýčkáte svoje děti.
V čem se liší dětská pokožka?
Kůže je naším bezkonkurenčně největším orgánem. Zatímco ale u dospělých tvoří přibližně 9 % celkové hmotnosti, v případě dětí to platí trojnásobně! Představte si tu velkou plochu, která má chránit nově narozené tělo, ale ještě to neumí. Co všechno se musí během prvních pár měsíců až let naučit?
- chránit vnitřní prostředí před vnějšími vlivy (chemickými, fyzickými, mikrobiálními)
- udržet stálou tělesnou teplotu
- hospodařit s vodou
- zajistit sekreci potu a mazu
- skladovat vitamín A, D, E a K
Uznejte, to je na jednoho velký úkol. Pokožka novorozenců a kojenců na něj není vůbec připravená. Následkem zatím nedokonalé stavby elastických a kolagenních vláken ve spodní vrstvě kůže, tzv. škáře, dochází k velkým ztrátám vody. Dětská pokožka prostě není tak elastická a rychleji se dehydratuje. Zároveň se však vyznačuje skutečně vysokou resorpční schopností – velice snadno vstřebává látky zvnějšku. Bohužel i ty škodlivé.
Podkožní vrstva tuků je tak tenká, že nedokáže udržet stálou teplotu těla. Proto miminka i malé děti tak často trpí na prochladnutí či přehřátí, kterému mnohdy nedokáže zabránit ani ten sebeopatrnější rodič. Souvisí s tím i zatím málo vyvinutá činnost potních žláz. Naopak mazové žlázy pracují natolik intenzivně, až hrozí jejich ucpání a vznik kožních komplikací.
Celkově je dětská pokožka náchylnější nejen ke všem možným formám kožních problémů a infekcí, ale také k mechanickému poranění a nebezpečnému UV záření. Ano, je to ochranný štít, ale zatím slabý a nedokonalý.
S jakými kožními problémy se dětská pokožka potýká?
- Suchá pokožka je fenoménem moderní doby, a to nejen u dětí. Vzniká z nedostatku hydrolipidických složek ve svrchní části kůže, tzv. epidermis. Kde chybí voda a lipidy, tam se objeví pocit pnutí, svědění a pálení, který může vést až k propuknutí atopického ekzému. Pokožka zbavená ochranného filmu ztrácí svou bariérovou funkci a propouští toxické a mikrobiální látky, které ještě více zhoršují její stav. Proto je důležité ji šetrně a jemně hydratovat.
- Atopický ekzém je chronické neinfekční onemocnění kůže, kterým trpí 15–30 % dětí. Pokožka je zarudlá, dehydratovaná a nesnesitelně svědí. Škrábáním postiženého místa se jen více narušuje ztenčená hydrolipidová vrstva. Poškozená kůže se tak stává snadným terčem bakteriální infekce. První i poslední pomocí je v případě atopického ekzému důsledná hydratace poškozené kůže.
- Která maminka by neznala po rozbalení plenky žalostný pohled na zarudlou pokožku? Opruzeniny v oblasti kožních záhybů a intimních partií jsou u miminek poměrně běžnou záležitostí. Ve většině případů stačí postižené místo udržovat v suchu a častěji ho vystavovat vzduchu. Neošetřená opruzenina ponechaná v teplém a vlhkém prostředí může ale vyústit až ve vznik plenkové dermatitidy. Nic si nevyčítejte – toto zánětlivé onemocnění kůže potká alespoň jedenkrát za život každého kojence či batole.
- Teplo a vlhko nahrává i ucpání potních a mazových žláz a vzniku potniček. Tyto zarudlé zanícené pupínky dokážou miminko i malé dítě dost potrápit. Nejčastěji se objevují na krku, zádech a zadečku. Při léčbě i prevenci je důležité správně dodržovat hygienu, větrat rizikové oblasti a vyvarovat se jejich zapaření.
Péče o dětskou pokožku
Pokud se jako rodič zamýšlíte nad tou nejvhodnější péčí o pokožku Vašeho děťátka, zkuste to vzít v širších souvislostech. Právě se narodilo, dokonalé a úžasné. Jeho nejcitlivějším smyslovým orgánem je momentálně pokožka, jejímž prostřednictvím vnímá teplo, chlad a Vaše něžné doteky. Dalo by se říci, že skrze ni vstřebává okolní svět. A to skutečně doslova.
Ruku na srdce, chcete, aby se do jeho tělíčka dostávaly škodlivé chemické látky? Protože ty v běžně dostupné kosmetice najdete: deriváty ropy (parafíny, minerální oleje, vazelína), konzervanty (parabeny), syntetická barviva a aromata. Nebo mu dopřejete péči té nejvyšší přírodní kvality, co nejčistší a nejjednodušší, která jeho přirozený obranný štít nezatíží, ale naopak ho posílí? Odpověď je nasnadě.
„Pokožka je náš největší smyslový orgán. Láskyplné doteky jsou důležité, speciálně pro miminka a malé děti. Nejen doteky jsou přenášeny pokožkou do naší duše, ale také živiny, které jsou obsaženy v kosmetických produktech. Jelikož je pokožka dětí velice propustná a citlivá, je důležité dbát na používání produktů s vysokou kvalitou a jednoduchým složením té nejvyšší a ideálně biodynamické kvality. Ve své praxi doporučuji produkty dieNikolai s certifikací Demeter již několik let a mohu poukázat na výborné výsledky. Samotné suroviny s certifikací Demeter totiž jemnou pokožku dětí a miminek podporují, posilují a pečují o ni.“
Takto promlouvá zkušená rakouská pediatrička, Dr. Christine Saahs. A není jediná. Stále více dětských lékařů a odborníků na kožní problémy u dětí se shoduje, že čím méně, tím lépe. V dnešní zhoršené enviromentální situaci se potýkáme se znečištěným ovzduším, syntetické látky na nás útočí z kosmetických a hygienických přípravků a v potravinách se setkáváme s tolika éčky, že mnohdy ani nevíme, co jíme. Je načase začít žít zodpovědněji – k sobě samým, k našim dětem, ke společné planetě. Cestou z této intoxikace jsou biodynamické produkty s certifikací Demeter. V té nejvyšší biokvalitě dalece převyšují standard klasického biozemědělství, a představují tak ty nejryzejší dary přírody.
Proč začít používat biodynamickou kosmetickou péči pro naše nejmenší?
- Neobsahuje parabeny, parafíny, silikony, žádné syntetické zvýrazňovače barvy a parfémy ani palmový olej.
- Ve všech fázích výroby, od zasazení semínka po zabalení produktu do obalu, je co nejpřísněji dbáno na dodržení biodynamických zásad: respekt k přirozeným procesům přírody, vyloučení syntetických hnojiv, welfare zvířat, důraz na ekologii, trvalou udržitelnost a nezatěžování planety.
- Produkty jsou vyráběny a baleny převážně ručně, s láskou a úctou k přírodě a všemu živému.
Lipový zázrak – minimum surovin pro maximální účinek
Znáte pohádku o lipové víle? Jednou ji z odpoledního odpočinku vyrušil pláč miminka, které mělo spát v kočárku pod jejím příjemným stínem. Ale nespalo. Zarudlá pokožka na obličeji a krku byla plná pupínků a svědila. Než přiběhla maminka, aby své děťátko utěšila, víla se slitovala a jedním kvítkem se dotkla uplakané tvářičky. Lipové pohlazení přineslo okamžitou úlevu a miminko se začalo smát. Na vílu i na svoji maminku.
I když kouzla neumíme, dobře známe sílu přírody. Nebylo jednoduché vyrobit krém, který by obsahoval čisté lipové pohlazení a zároveň byl prostý všech syntetických látek a konzervantů, které by mohly způsobovat nechtěné alergické reakce. Ale podařilo se. Biodynamický jemný tělový krém pro děti obsahuje pouhých sedm surovin a jako takový je mimořádně vhodný pro ošetření citlivé dětské pokožky již od prvních dnů po narození.
- Dá se použít jak na pleť, tak na pokožku celého těla – zkrátka od hlavy až patě.
- Můžete jím miminko jemně namasírovat po koupeli a užívat si společné chvíle štěstí.
- Dokonale hydratuje suchou, přecitlivělou pokožku.
- Pomáhá při opruzeninách, ekzémech a podráždění od slunce.
Biodynamický jemný tělový krém obsahuje aktivní látky, které se dostanou do spodní vrstvy kůže a tam blahodárně působí, opravdu skoro jako v pohádce. Extrakt z lipových květů s vysokým obsahem vitamínu E zklidňuje a zvláčňuje, působí protizánětlivě a hojí již poškozenou kůži. Rovněž hroznový olej má silné regenerační a hydratační účinky.
Další biodynamické přípravky vhodné pro děti:
Biodynamický sprchový gel pro citlivou pokožku je volbou číslo pro koupání miminek a malých dětí. Unikátní složení nijak nenarušuje hydrolipidický ochranný film a zanechává pokožku příjemně vláčnou a hydratovanou. Výluh z lipových květů nejen jemně pečuje o citlivou pokožku dětí, ale též je svou příjemnou nasládlou vůní naladí na spánek. Lze ho využít jako přísadu do koupele, sprchový gel i šampón na vlasy.
Biodynamický krém na ruce a tělo – Vinná zahrada působí skvěle na různé kožní problémy, zejména na červený, vystouplý a hrubý ekzém. Narušenou pokožku zacelí, čímž znemožní vstupu infekce, a zhrublý povrch příjemně zjemní. Lze ho využít nejen na ruce, ale lokálně i na celé tělo.
Biodynamický vyživující pleťový krém – Šafránové pohlazení je určen speciálně pro suchou pokožku s nedostatkem lipidů a také pro podrážděnou a poškozenou pokožku se sklony ke svědění. Pomáhá při růžovce (rosacea), ekzémech, opruzeninách a popáleninách od slunce. Obsažený extrakt z lipových květů, olej z hroznových jader a šafrán jemně hydratují a zklidňují pokožku, aby byla zase vláčná a hebká na dotek.
Pro šťastný úsměv svého dítěte udělá každý rodič cokoliv. Proč tedy nezkusit biodynamickou péči o jeho jemnou, citlivou pokožku? Touto volbou prospějete nejen jemu, ale i planetě. Investujte do toho nejcennějšího, co máte – zdraví Vašich dětí!
O specifikách dětské pokožky a jejích různých onemocněních si můžete více dočíst zde:
https://www.internimedicina.cz/pdfs/lek/2017/02/09.pdf
https://www.pediatriepropraxi.cz/pdfs/ped/2008/06/04.pdf
Krása každý den. Přirozeně.