Také máte pocit, že na Vás ze všech regálů útočí přírodní, veganské a organické produkty? Bio je prostě trendy. Rozpoznáte ale skutečnou kvalitu od pouhých reklamních sloganů? Poradíme Vám – stačí tu krásnou lahvičku otočit a podívat se na zadní stranu obalu. Tam najdete INCI. Už jste o něm slyšeli? Pokud ne, tak zbystřete. Tato kouzelná formulka Vám otevře dveře do tajných zákoutí kosmetického světa a pomůže Vám se v něm orientovat. Žádné triky a hraní se slovy. INCI Vám na rovinu prozradí složení výrobku a pak už je jen na Vás, zda si ho koupíte či ne.
INCI je vždy na Vaší straně
INCI je zkratka pro International Nomenclature of Cosmetic Ingredients, česky Mezinárodní názvosloví kosmetických ingrediencí. Systematizuje názvy jednotlivých složek v kosmetických produktech, takže jsou díky němu jednotné ve většině zemí světa. Látky jsou řazeny sestupně podle množství, od množství rovného či menšího než 1% mohou být uváděny v libovolném pořadí.
Bez ohledu na to, kde kosmetický výrobek koupíte, INCI Vás nikdy nezklame. Vždy ho najdete na zadní straně obalu, nejčastěji v rámečku označeném jako Složení, Ingredients nebo jednoduše INCI. Tímto popiskem musí být označen nejen sám výrobek, ale i vnější obal, příbalový leták nebo vzorek. Účelem je ochránit a informovat spotřebitele a donutit (nejen) velké kosmetické firmy, aby šly s pravdou ven.
Jak INCI správně přečíst?
Názvy podle INCI vycházejí z latiny a angličtiny a často oba jazyky kombinují. Některé jsou poměrně dobře srozumitelné (Rosa damascena flower oil, olej z damašské růže), jiné představují oříšek (Tocopherol, vitamín E). Pokud se Vám teď INCI jeví jako španělská vesnice, nezoufejte. Stačí se párkrát mrknout na dobře zpracované internetové stránky, zapamatovat si látky, které si v kosmetickém výrobku žádáte a kterým se naopak chcete vyhnout, a máte vyhráno.
Dejte si pozor na pořadí!
Obecně lze říci, že prvních pět ingrediencí představuje asi 75% z celkového produktu. INCI Vám tedy dá poměrně jasnou představu o tom, za co ve výrobku nejvíce platíte. Rozhodně by se na začátku seznamu neměly vyskytnout potenciálně škodlivé látky jako parabeny (koncovka -paraben), minerální oleje ropného původu (Mineral Oil, Paraffinum Liquidum, Petrolatum), silikony (koncovka -one, -ane, např. Dimethicone) a nebezpečné alkoholy (Alcohol Denat). Takový výrobek raději v obchodě rovnou nechejte. Problém však může nastat nejen u konvenční kosmetiky z drogerie, ale i u rádoby přírodní kosmetiky. Pyšní se produkt vysokým obsahem mandlového oleje? Není nic jednoduššího než v INCI ověřit, na kolikátém místě stojí Prunus Amygdalus Dulcis Oil. Že se krčí až na konci? Tak to asi kolem mandlového oleje jen letěl…
Konec dobrý, všechno dobré?
Konec seznamu INCI je také velmi důležitý. Můžeme tam nalézt esenciální oleje, kterých opravdu stačí jen nepatrné množství a jejichž umístění v závěru je naprosto v pořádku. Horší je to však s konzervanty (Methylisothiazolinone, Benzisothiazolinone a Methenamine) a syntetickými vonnými látkami. Pod označením Parfum či Fragrance se totiž může skrývat leccos a výrobce již není povinen ono tajemství prozradit. Jistě, voní to hezky, ale matka Příroda to určitě nevyrobila. Pokud si přejete parfemaci v bio kvalitě, hledejte v INCI Parfum*.
Čím kratší, tím lepší
Ano, na délce záleží, ale v případě INCI to platí obráceně. Vidíte hodně dlouhý seznam ingrediencí? Namísto pěkného pocitu z toho, že za své peníze toho dostanete opravdu hodně, by Vás mělo zamrazit v zádech. Délka složení totiž vůbec nevypovídá o kvalitě, spíše naopak. Čím kratší seznam obsažených látek, tím menší pravděpodobnost, že u Vás nastane alergická reakce. Obzvlášť pokud kombinujete několik přípravků v péči o svou pleť.
Nečtěte reklamní texty, čtěte INCI!
V současné době se každá firma snaží tvářit udržitelně a ekologicky a kosmetický průmysl v tom samozřejmě není výjimkou. Greenwashing, tedy přesvědčování zákazníka, že vybraný produkt je to nejpřírodnější a nejekologičtější, co si může pořídit, bují v naší české kotlině stejně jako jinde na světě. Přírodní, eko, bio, organic, natural, vegan – to jsou hesla, s kterými výrobci vyrážejí do boje za získáním srdcí spotřebitelů. Česká legislativa bohužel tato slovíčka nijak závazně neupravuje, a tak si je může vypůjčit doslova každý. Existují pouze dvě možnosti, jak se této nebezpečné manipulaci zákazníkem bránit: kupovat pouze certifikovanou přírodní kosmetiku, nebo kontrolovat složení výrobku v INCI. Teprve tehdy poznáte, který výrobce je transparentní a můžete mu důvěřovat.
Biodynamická kosmetika dieNikolai představuje naprostý unikát v malém počtu surovin (kupř. naše Intenzivní pleťové sérum – Výběr ze zlatých hroznů obsahuje pouhé čtyři složky!). Hodí se tak i pro tu nejcitlivější pokožku. Dle INCI se na prvních místech vyskytují aktivní látky v té nejčistší biodynamické kvalitě splňující nejvyšší stupeň certifikace Demeter. Nenajdete zde žádné syntetické vůně a barviva, o parabenech a dalších nebezpečných látkách ani nemluvě. Oranžové logo i rámeček s ingrediencemi jsou tedy zárukou kvality, na kterou se můžete spolehnout. INCI totiž nikdy nelže.
Pro jednoduchou a rychlou kontrolu složení podle INCI doporučujeme: